Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Zabójczy urok flecisty z Hameln

17 marca 2017 | Rzecz o historii | Paweł Łepkowski
„Śmierć Cezara”, obraz Carla Theodora von Piloty.
źródło: Wikipedia
„Śmierć Cezara”, obraz Carla Theodora von Piloty.

15 marca to dzień, który przypomina nam o zmienności, ale też o powtarzalności dziejów. Jeżeli chcesz wiedzieć, jak będzie wyglądać przyszłość, zajrzyj do przeszłości. Tam znajdziesz odpowiedź na nurtujące cię pytania.

2061 lat temu, 15 marca 44 r. p.n.e., w idy marcowe, w czasie święta poświęconego rzymskiemu bogowi wojny Marsowi, grupa rzymskich senatorów, którym przewodzili Gajusz Kasjusz Longinus i Marek Juniusz Brutus, dokonała zamachu na życie Gajusza Juliusza Cezara, konsula, imperatora i dyktatora Rzymu. Spiskowcy byli przekonani, że śmierć Cezara powstrzyma upadek republiki i przywróci rządy demokratyczne. Nie wiedzieli, że swoim czynem jedynie przyspieszą koniec republiki i powstanie nowego ustroju, w którym jeden człowiek będzie miał władzę absolutną.

1961 lat później car Rosji Mikołaj II złożył podpis pod aktem zrzeczenia się korony w imieniu swoim i swojego syna Aleksandra. W ten sposób zakończyła panowanie dynastia Romanowów, która rościła sobie prawo do spuścizny duchowej po Imperium Rzymskim....

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 10702

Wydanie: 10702

Spis treści

Publicystyka, Opinie

Zamów abonament